A Csíkmenaságon született Dánél József egyszerű gazdálkodó embernek – elmondása szerint – 1959. augusztus 24-én állatai legeltetése közben Ina-völgyében megjelent a Szent Család. Szent József akkor azt kérte tőle, hogy alapítsa meg a Szent Család Társulatot, amelyet több éves lelki vívódás után végül 1962-ben tett meg. Ennek a társulatnak vezetőjeként Dánél József a tagkönyvekben részletesen feljegyezte a vele történteket, majd a társulat céljait, munkásságát, tagságát is.
A tagkönyv elején így fogalmazott Dánél József:„Nekem a Szent Család megjelent 1959. augusztus 24-én. A fent írt napon kimentem Mesz völgyibe az Inavölgye tövitől kifelé mint úgy 250 méterre a főúttól, a gödrös úton kifelé saját földemre két tehénnel, hogy ott legeltessem a fent írt napon a délutáni időben, ami lehetett úgy 3-4 óra között.” Miután beszámolt arról is, hogy a legelő szélén leülve min gondolkodott, valami csoszogást hallott a háta mögött, s odafordulva meglátta a Szent Családot: „Hát három személy jön pontosan hozzám. Akiket azonnal fel is ismertem, azonnal én még jobban megnézem, s hát Uram teremtőm, hát Jézus, Mária és szent József, hárman míg én a fejemet visszafordítottam már oda is értek hozzám a muzsdára egészen mellém ahol én ültem. Nekem megvillant az eszembe, hogy letérdeljek, de már késő volt minden, mert míg ezeket meggondoltam, hogy letérdeljek, már ott is voltak mellettem bal felől, meg is álltak a muzsdán egészen közél hozzám. Szent József volt mellettem bal felől, Mária mellette bal felől karon fogva egymást, és az Úr Jézus egészen bal felől. Az Úr Jézus hosszú kabátba, szent József rövid kabátba, Mária kék ruha és fehér kendő”. Mint a leírtakból kiderült, Szent József azt kérte tőle, hogy alapítsa meg a Szent Család Társulatot, amit ugyan megígért, de több éves lelki vívódás után tett meg valóban.
A társulatba beállt rövid időn belől a falu lakóinak többsége, akik buzgón támogatták az egyházközséget. Ők működtek közre a jelenésélmény helyén felállított emlékkő kihelyezésében is, amelyről még 1962-ben döntött Dánél József, de végül 1969-ben került rá sor. Gyöngyössy Orsolya, az MTA-SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport tagja 2007-ben a témában végzett kutatásait egy dolgozatban foglalta össze, amelyből kiderült, hogy Dánél József annak érdekében, hogy a Szent Család megjelenésének helyszínén méltó emléket állíthasson, „András nevű fia csíkszentkirályi házától elhozott egy alkalmasnak tartott sziklatömböt, mely aztán éveken keresztül az udvarában hevert. 1969-ben faragtatta ki a következő felirattal: Jézus, Mária, szent József, a szent Család megjelenése 1959. augusztus”. A kutatás közölt anyagából az is kiderült, hogy az emlékkövet 1969-ben a templom udvarában szentelték meg, ám a hatóságoktól való félelem miatt titokban vitték ki a Mesz völgyébe.
A tagkönyvben is említést tett Dánél József a kő elhelyezéséről a következőképp: Az emlék kő kiszállítása meszbe, ez volt 1969 V. 22-én. Kivitette Köne Antal saját fuvarján. Jelen voltak Dánél József, Dénes József idős Köne Antal és Neje Rozália leánya kicsi Cecike. A kő helyre lett téve 1969 V. 22, délután 7 és 8 óra között. A felajánlás ott helyben akkor el lett végezve”. A kő azóta is megtalálható a jelenés helyszínén, Ina-völgyében, ahova irányjelző táblák segítik a kijutást 2024-től. A követ Gyöngyössy Orsolya leírása szerint 2006-ban egy traktor kifordította a helyéről, amelyet 2022. május 11-én kiemeltek a földből, és a helyszínen felállítottak, hogy továbbra is olvasható legyen a rajta lévő felirat: Jézus Mária Szent József megjelenése 1959. Két év alatt az időjárás hatásai miatt annyit kopott a felirat, hogy a szöveget 2024 májusában megerősítették, újrafestették.